Wynagrodzenie
Kodeks etyki adwokackiej zabrania publikowania cennika usług. Dlatego poniżej wyjaśniam Ci zasady ustalania wynagrodzenia Kancelarii.
Przede wszystkim przy ustalaniu wysokości honorarium brane są pod uwagę następujące czynniki:
- rodzaj i złożoność sprawy
- przewidywany nakład pracy
- wymagana wiedza specjalistyczna
Na wynagrodzenie Kancelarii składa się honorarium adwokata (wynagrodzenie za świadczoną pomoc prawną) oraz zwrot ewentualnych wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem danej sprawy (opłat sądowych, kancelaryjnych, notarialnych, skarbowych, kosztów dojazdu itp.).
Honorarium co do zasady płatne jest z góry. Istnieje jednak możliwość rozłożenia płatności na raty.
W zależności od charakteru sprawy oraz indywidualnych uzgodnień z Klientem możliwe są niżej wskazane systemy ustalania honorarium:
- system ryczałtowy (zadaniowy) – honorarium jest ustalane z góry i niezależne od nakład pracy;
- system rozliczeń godzinowych – honorarium jest uzależnione od ilości czasu poświęconego;
- system mieszany (ryczałtowo-godzinowy) – honorarium obejmuje określony limit godzin pracy, po przekroczeniu którego stosowany jest system rozliczeń godzinowych według uzgodnionej stawki;
- system ryczałtowy z tzw. premia za sukces – stała część honorarium jest ustalona z góry i zostaje powiększona w razie osiągnięcia oczekiwanego wyniku;
- wykonanie zlecenia według stawki ustalonej z Klientem – jest stosowany w sprawach, w których nie można z góry określić zakresu i czasu pracy.
Kancelaria Adwokacka nie przyjmuje do prowadzenia spraw, gdzie honorarium stanowi jedynie procent kwoty zasądzonej na rzecz Klienta w przypadku wygranej sprawy, tj. bez wstępnego honorarium.
Jeśli potrzebujesz szybkiej wyceny, skontaktuj się ze mną lub zadaj pytanie poprzez formularz porad prawnych on-line.